Jesteś na: Strona główna / Aktualności

Aktualności

Galeria portretów. W kręgu wolnych panów, hrabiów i książąt pszczyńskich.

 

Nowa wystawa stała Muzeum Zamkowego w Pszczynie nawiązuje w swej formie do dawnych galerii przodków urządzanych w wielkopańskich rezydencjach w celu demonstrowania „starożytności” rodu, dynastycznej dumy, ciągłości tradycji domu oraz powiązań  ze znaczącymi rodzinami.

Po raz pierwszy jest na niej prezentowana należąca do Muzeum Zamkowego w Pszczynie wyjątkowa kolekcja portretów ocalonych w okresie powojennym przed rozproszeniem i zniszczeniem. Dzieła ukazują członków trzech rodów panujących w Pszczynie od poł. XVI w. po I poł. wieku XX – Promnitzów, Anhaltów oraz Hochbergów, a także osoby z nimi skoligacone. Wystawa pozwala nie tylko prześledzić skomplikowane związki genealogiczne arystokracji środkowoeuropejskiej, ale także przeobrażenia, jakim podlegało europejskie malarstwo portretowe, przede wszystkim śląskie i niemieckie, od czasów renesansu po I trzydziestolecie XX w. 

W trzech zabytkowych wnętrzach zamku pszczyńskiego zgromadzono ponad 60 olejnych obrazów, w tym dzieła uznanych niemieckich, angielskich czy polskich portrecistów. Uzupełniają je grafiki, rzeźby i inne eksponaty.

Wystawa czynna od 23 października 2015 r. 

Wydarzenia towarzyszące wystawie:

  • Oprowadzanie kuratorskie każda pierwsza środa miesiąca godz. 13.00 po wcześniejszej rezerwacji pod numerem telefonu (32) 210-30-37
  • Spotkania warsztatowe „Po co komu portret?” dla uczniów klas IV - VI i gimnazjum. Informacje i rezerwacje od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 - 15.30 w Dziale Edukacji pod numerem telefonu (32) 211-90-56 lub pod adresem

 

 Patronat medialny  

wszystkie aktualności