Jesteś na: Strona główna / Aktualności

Aktualności

Wystawa jubileuszowa 60-lecie działalności klubu „Zdrzadełko”

Klub „Zdrzadełko” rozpoczął działalność w czerwcu 1961 r. z inicjatywy ówczesnego inspektora oświaty w Pszczynie, Wincentego Witoszka. Pierwszym przewodniczącym został nauczyciel liceum ogólnokształcącego, Zbigniew Klimczak, kolejnym, nauczycielka przedszkola, Maria Foltys.
To dzięki jej uporowi i zaangażowaniu Klub przezwyciężył początkowe trudności personalne i lokalowe, rozwinął się i przetrwał. Jego członkowie spotykali się w różnych miejscach: w Klubie nad Stawem, w mieszkaniach prywatnych, w przedszkolu nr 1, aż do 1986 r., kiedy to przejął ich PSS-Społem. Wówczas zyskali stałą siedzibę w ośrodku “Praktyczna Pani”. Od 1995 r. Klub Plastyków jest związany z Pszczyńskim Centrum Kultury. Członkami Klubu byli i są przedstawiciele różnych zawodów, chociaż pierwotnym założeniem było aby skupiał wyłącznie nauczycieli. Klub jest bardzo aktywny. Udział
w wystawach w Katowicach, Mikołowie i Krakowie, akcjach charytatywnych konkursach  (np. o “Paletę Brata Alberta” w Puławach, “Od Gminy do Województwa” w Katowicach, na logo Fundacji Reumatologicznej w Goczałkowicach-Zdroju), plenerach – to tylko niektóre z form tej aktywności. Wielu z członków Klubu może poszczycić się nagrodami i wyróżnieniami przyznanymi na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, a ich prace znajdują się w prywatnych zbiorach w kraju i za granicą. W 2001 r. Klub Plastyków “Zdrzadełko” otrzymał nagrodę Burmistrza Pszczyny w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Kultury. Obecnie do Klubu Plastyków należy kilkanaście osób. W wystawie w Stajniach Książęcych przestawiają swoje prace: Alicja Kroll, Zofia Pelc, Helena Urbanczyk-Boroń, Alicja Szymczak, Romuald Romańczyk, Ewelina Szmajduch, Monika Balcar-Konieczny, Marian Kuciel, Andrzej Wajda, Zofia Micza, Krzysztof Latała, Maria Wanot, Jerzy Rupa, Paweł Kiermasz oraz zostały przedstawione obrazy zmarłego w 2020 r. Euzebiusza Boronia. Obrazy zostały namalowane w technice olejnej, akrylu i farbami oraz akwareli. Tematyka obrazów jest różnorodna: pejzaże, obiekty, postacie. Rzeźby w drewnie nawiązują głównie do sztuki ludowej.

Prace można oglądać od 17 lipca do 12 września.
Stajnie Książęce w Pszczynie

 

 

 


 
wszystkie aktualności